+48 668 208 398

Uczysz się już języka obcego przez dłuższy czas i udało ci się zrobić certyfikat na poziomie B1. Jednak masz jeszcze wiele problemów z gramatyką, twoje słownictwo jest ubogie, nie rozumiesz wszystkiego, co mówią native speakerzy, a pisanie sprawia ci wiele trudności. Potrafisz się tylko posługiwać językiem w prostych sytuacjach komunikacyjnych. Chętnie chciałbyś znać biegle język obcy, jednak nie wiesz w jaki sposób ćwiczyć dalej. Masz wrażenie, że stanąłeś w miejscu. Poniżej kilka rad, które pozwolą osiągnąć ci wyższy poziom.

  1. Poszerzaj słownictwo

Ucz się jak najwięcej słownictwa. Możesz to robić na wiele sposobów bądź stworzyć swój własny system. Jednak nauka będzie najbardziej efektywna, jeśli nie będziesz ograniczać się tylko do jednego sposobu:

Sposoby nauki słownictwa:

  • Programy komputerowe bazujące na systemie supermemo
  • Platformy internetowe do nauki słownictwa
  • Kursy wraz z nagraniami przeznaczone do nauki słownictwa
  • Aplikacje na smartphony
  • Fiszki
  • Lista słówek
  • Lista słówek i kolokacji wraz przykładowymi zdaniami użycia słówek
  • Teksty

 

  1. Miej ciągły kontakt z językiem obcym, poprzez wykorzystanie telewizji, radia i internetu (otocz się nim)

Wykorzystaj obcojęzyczną telewizję, radio i internet. Rozmawiaj z native speakerami. Otocz się językiem obcym. Nie przejmuj się tym, że na początku niewiele rozumiesz, kiedy patrzysz na telewizję czy słuchasz radia. Z czasem będzie coraz lepiej. Twój mózg musi się przyzwyczaić do brzmienia obcojęzycznych głosek, które nie występują w języku polskim. Jeśli będziesz miał częsty kontakt z językiem obcym przez dłuższy czas, rozumienie będzie coraz lepsze. W dobrej sytuacji są osoby, które muszą często rozmawiać z native speakerami w pracy bądź przebywają za granicą. Łatwiej przyswoją sobie język obcy niż osoby, które nie mają możliwości przebywania za granicą i nie mają zbyt wiele kontaktów z native speakerami.

  1. Czytaj jak najwięcej tekstów i ucz się z nich słownictwa (artykuły z gazet i z internetu)

Nauka słownictwa w tekstach jest o wiele bardziej efektywna niż lista pojedynczych słówek czy fiszki. Teksty zazwyczaj opowiadają jakąś historię bądź przedstawiają jakiś konkretny problem, który budzi twoje zainteresowanie i angażujesz się emocjonalnie. Na początek wybieraj krótkie i proste teksty, a potem stopniowo przechodź do coraz bardziej zaawansowanych. Później możesz zacząć czytać teksty popularnonaukowe czy krótkie opowiadania. W tekstach mamy do czynienia z całymi zdaniami, a nie z pojedynczymi wyrazami, więc język bardzo dobrze nam się utrwala.

  1. Czytaj książki uproszczone

Książka uproszczona bardzo poszerza słownictwo i utrwala struktury gramatyczne. Czytanie takiej książki to dobra powtórka tego, czego nauczyłeś się wcześniej. Możesz wybrać książkę dostosowaną do twojego poziomu znajomości języka. Najlepiej będzie, jeśli przeczytasz kilka takich książek i stopniowo będziesz zwiększać poziom trudności. Po jakimś czasie zauważysz, że są dla ciebie za proste i zaczniesz sięgać po autentyczne książki. Książka uproszczona pomoże ci nauczyć się myśleć w języku obcym i rozwinąć słownictwo. Dzięki czytaniu nabieramy biegłości w języku obcym. Słowa i struktury gramatyczne się powtarzają, więc uczymy się ich bez wysiłku i bez „wkuwania”. Oczywiście czasem trzeba będzie sprawdzić jakieś słowo w słowniku, ale to nie jest wielki problem, gdyż można szybko skorzystać ze słownika internetowego. Naprawdę warto czytać książki uproszczone.

  1. Ucz się systematycznie

Musisz sobie wyrobić nawyk częstej nauki, najlepiej codziennie. Nauka języka to proces i trzeba mieć ciągły kontakt z językiem, aby były efekty. Samodyscyplina to klucz do sukcesu. Jeśli nie będziesz się uczyć systematycznie, zapomnisz to, co nauczyłeś się wcześniej i cały włożony trud pójdzie na marne. Osoby, które twierdzą, że nie mają zdolności językowych uczą się bardzo mało, prawie wcale lub uczą się źle. Trzeba się uczyć systematycznie, ale też w prawidłowy sposób. Już po pół roku będą efekty, a po kilku latach na pewno będziemy już na poziomie średniozaawansowanym albo jeszcze wyżej. Już wielki wynalazca Tomasz Edison powiedział, że „geniusz to jeden procent inspiracji, a dziewięćdziesiąt dziewięć procent potu.” Uwierz w siebie, nie zniechęcaj się niepowodzeniami, ucz się systematycznie, a będziesz zdziwiony, jak dużo udało ci się nauczyć.

  1. Ćwicz mówienie poprzez konwersacje z nauczycielem lub native speakerem

Jeśli chcesz przełamać barierę przed mówieniem i nabrać pewności siebie możesz prowadzić konwersacje z native speakerami bądź z nauczycielem. W internecie ogłasza się bardzo dużo takich osób. Istnieje wiele możliwości. Nie bój się popełniać błędów, tylko mów, a nauczyciel czy rodzimy użytkownik danego języka cię poprawi. Żeby płynnie i swobodnie mówić, trzeba ćwiczyć. Na początku możesz odczuwać dużą blokadę, chcesz mówić, a brakuje ci słów i próbujesz w głowie ułożyć poprawne gramatycznie, często wielokrotnie złożone i skomplikowane zdanie. Trzeba próbować mówić jak najprościej, wykorzystując, to czego się nauczyłeś wcześniej. Z czasem nabierzesz większej pewności siebie i będziesz coraz lepszy.

  1. Oglądaj filmy w języku obcym

Oglądanie filmów w języku obcym również bardzo dużo daje i można połączyć przyjemne z pożytecznym, jednak musimy być już trochę zaawansowani i mieć duży zasób słów, żeby je zrozumieć. Bardzo dobre są filmy z polskimi napisami. W Skandynawii w taki właśnie sposób wyświetlane są filmy w telewizji, dzięki czemu Skandynawowie świetnie mówią po angielsku. W Niemczech wyświetla się filmy z dubbingiem i Niemcy nie mogą się już poszczycić tak dobrą znajomością języka angielskiego. Ponadto na początek dobre są także filmy dokumentalne i przyrodnicze, lektor czyta powoli i bardzo wyraźnie, więc są łatwiejsze do zrozumienia. Jak już będziesz lepiej rozumiał, to możesz także oglądać filmy fabularne. Nie przejmuj się, że na początku nie rozumiesz wszystkiego. Kiedyś nadejdzie taki czas, że będziesz rozumiał wszystko, jednak warunkiem koniecznym jest tutaj bardzo dobra znajomość słownictwa.

  1. Ćwicz gramatykę

Jeśli chcesz znać język na wyższym poziomie, trzeba także ćwiczyć coraz bardziej zaawansowane struktury gramatyczne. Poprawność gramatyczna odgrywa ważną rolę podczas pisania w języku obcym. Najlepiej przerabiać dobre opracowania gramatyczne i ćwiczyć te zagadnienia, która sprawiają Ci trudność. Można także podczas czytania tekstów zaznaczać sobie struktury, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę i czytać je kilkakrotnie.

Jeśli już dziś zaczniesz stosować się do powyższych porad i będziesz wytrwale ćwiczyć, Twoja znajomość języka będzie coraz lepsza. Pamiętaj jednak, że nauka języka obcego to długi proces i efekty nie będą natychmiastowe. Dopiero po dłuższym czasie wejdziesz na wyższy poziom.