W niniejszym artykule opiszę niektóre błędy, które możemy popełnić, ucząc się języków obcych. Opieram się na własnym doświadczeniu w tej dziedzinie oraz na obserwacji moich uczniów. Brak postępów w nauce języka obcego jest często wynikiem złego sposobu uczenia się, mało efektywnej metody nauki oraz braku wiedzy, w jaki sposób się efektywnie uczyć. Często nie jesteśmy świadomi, jakie błędy popełniamy, a jest ich wiele. Wpływa to negatywnie na nasze wyniki w nauce, wywołuje frustrację i zniechęcenie. Gdy dokładnie przyjrzymy się temu, w jaki sposób się uczymy, okazuje się, że cały ten proces pozostawia wiele do życzenia i trzeba sporo jeszcze poprawić.
Oto niektóre błędy, które możemy popełnić, ucząc się języków obcych:
- Całkowity brak zrozumienia tekstów z podręcznika, zaniedbywanie tłumaczenia ich.
Wiele razy spotkałam się z sytuacją, że jeśli nauczyciel na kursie czy w szkole nie przetłumaczy czytanki, uczący się sami jej sobie nie przetłumaczą. Potem nauczyciel szybko „leci z materiałem”, a uczeń nie rozumie, co na danej stronie pisze i zestresowany czeka, kiedy się lekcja skończy. W domu już z własnej nieprzymuszonej woli do podręcznika nie zajrzy. W ten sposób ma zaległości, które są trudne do nadrobienia, a przerabiany materiał staje się coraz trudniejszy. Dlatego też powinniśmy zawsze tłumaczyć sobie wszystkie czytanki, zwroty czy inne teksty, jeśli nie zostały nam wytłumaczone przez nauczyciela. Jest to trochę żmudne, ale naprawdę się opłaca, bo podczas tej czynności możemy się wiele nauczyć. Trzeba być dociekliwym i próbować samemu zrozumieć dane zagadnienie, bo nauczyciel nie zawsze będzie w stanie wszystko wytłumaczyć, bo ma do zrealizowania duży zakres materiału i może nie mieć po prostu na to czasu.
- Uczenie się tylko samej gramatyki i listy pojedynczych słówek.
Jeśli uczymy się tylko samej gramatyki i pojedynczych słówek, nigdy nie zrobimy dużych postępów. Nie wystarczy nauczyć się całej listy słówek, trzeba umieć je używać, a więc znać konteksty, w których są stosowane. Należy więc czytać jak najwięcej tekstów i zwracać uwagę całe wyrażenia i zdania. Ponadto trzeba mieć kontakt z żywym językiem i rozmawiać z ludźmi, wtedy także nauczymy się, w jakim kontekście są używane dane słowa.
- Zaniedbywanie słuchania lub brak ćwiczeń na rozumienie ze słuchu i brak jakiejkolwiek słuchania. Nauka języka bez znajomości jego brzmienia.
Jeśli nie słyszymy, jak brzmi dany język, bardzo trudno będzie nam się go nauczyć. Słuchanie to także element komunikacji. Bez słuchania nie ma mówienia.
- Brak powtórek
Trzeba powtarzać przerobiony materiał, aby utrwalić i usystematyzować zdobytą już wiedzę. To jest bardzo ważne. Jeśli nie powtarzamy materiału, możemy mieć wrażenie, że w głowie mamy duży chaos. Robiąc powtórki zauważamy też nasze postępy i to, co na początku było dla nas trudne może okazać się już bardzo proste.
- Nauka w sposób chaotyczny, brak systematyczności
Ucząc się w sposób chaotyczny i niesystematycznie, nie osiągniemy zamierzonych efektów. Aby opanować język obcy, trzeba się go uczyć często, a najlepiej codziennie. Długie przerwy (np. miesiąc i dłuższe) nie są wskazane, bo zapomnimy, to co nauczyliśmy się wcześniej. Ponadto trzeba uporządkować materiały do nauki i ustalić, które z nich są ważne i muszą być traktowane priorytetowo, a z których można zrezygnować. Możemy założyć sobie segregator. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu na szukanie różnych kartek czy notatek.
W następnych wpisach omówię kolejne błędy, które zaobserwowałam u siebie i u moich uczniów 🙂